Jiskra - Divadlo Karla Hackera

jiskra (normální)Je jedním z nejmenších divadel s největším provozem v Praze. Za vznik a finanční podporu děkuje odboru kultury ÚMČ Praha 8. Divadlo najdete v Klapkově ulici v Praze 8 – Kobylisích. V divadle hostují profesionální soubory z celé republiky, pokud jim tedy stačí náš hrací prostor 4 x 4 metry.

Amatérský soubor divadla (divadlo Jiskra) byl založen řídícím učitelem Karlem Hackerem již v roce 1913, ale z výtěžku podporoval i českou školu v České Kamenici. Dodnes máme v souboru jeho potomky. Zůstali, jako jedni z mála souborů v republice, věrni i klasickému marionetovému divadlu.

V průběhu divadelních prázdnin 2007 vystřídali v prostorách scény Městské části Praha 8 umělce dělníci nejrůznějších profesí. Interiéry Divadla Karla Hackera v Klapkově ulici v Kobylisích prošly po letech celkovou rekonstrukcí. Více se dozvíte tady.

Od října do dubna hraje divadlo pro veřejnost a to každou sobotu od 15 hodin, profesionální představení. Nedělní dopoledne patří našemu amatérskému souboru, který uvádí vždy od 10 hodin klasickou marionetovou pohádku. V květnu, červnu a září hrají naši amatéři každé úterý od 17 hodin. Těžištěm naší činnosti je ale program na pomoc estetické výchově mateřským, základním a středním školám z Prahy 8. Program máme postavený tak, aby se děti do ukončení školní docházky seznámily se všemi divadelními žánry – činohrou, pantomimou, loutkovým divadlem, poezií i hudebními programy. Děti tak u nás dostávají příležitost stát se vnímavými, poučenými a vybíravými diváky.

Od října do května uvádí divadlo každé pondělí večer pro dospělé diváky. Na pódiu se střídají klasická divadelní představení, literární pořady, hudební produkce a prostor dáváme i mladým talentům. Na víkendová představení přijímáme rezervace průběžně na telefonu 284 68 11 03.

Díky podpoře Úřadu Městské části Praha 8 byly ve sklepení pod divadlem vybudovány dvě učebny, ve kterých probíhají kurzy estetické výchovy vedené zkušenými arteterapeutkami, určené pro děti od 2 do 9 let a hudební školička pro předškolní děti.