V posledních letech se z našeho kulturního povědomí poněkud vytrácí loutkové divadlo. Vždyť před dvaceti lety v Čechách se svými inscenacemi vystupovalo na 500 amatérských souborů a dnes jich můžeme napočítat něco přes 50. To není jen nedostatkem času, to je především ve změnách životního stylu a také žebříčku životních hodnot a horších podmínkách pro činnost souborů.

Loutkové divadlo má pro děti velkou sílu. Již v předškolním věku jim do povědomí přináší poznání dobra a úsilí nedovolit zlu, aby zvítězilo. Žádné jiné umění to pro tak mladého člověka nedokáže. Je proto třeba zvláště amatérské loutkáře chválit za jejich vytrvalost k loutkářské práci pro generace dětí, které se třeba právě i teprve rodí.

Významnou pomocí je pořádání přehlídek inscenací, které slouží k propagaci práce souborů a ke zvyšování úrovně jejich činnosti při přípravě inscenací. Jedna z nich proběhne ve dnech 25. – 27. března v Praze 8 – Kobylisích, v Divadle Karla Hackera jako 36. festival pražských amatérských loutkářů. Letos na něm vystoupí 8 souborů z Prahy a středních Čech., aby usilovaly o právo reprezentovat loutkáře na vrcholné přehlídce, kterou je letos a také jako vždy Loutkářská Chrudim, která se dočká svého 60. ročníku.

Vedle domácího souboru Jiskra vystoupí na přehlídce pražské soubory ze Zbraslavi, ZUŠ z Prahy 5, Jinonic také kolektivy z Rakovníka, Hostivic, Bystřice u Benešova, Odolené Vody.

Pro diváky jsou připraveny nejrůznější pohádky klasické i moderní, se zvířátky i bez, hrané nejrůznějšími druhy loutek, marionetami – loutkami na nitích nebo drátech, maňásky, či loutkami plošnými nebo javajkami. V každém případě na diváky čekají zajímavé zážitky. Zahájení festivalu proběhne inscenací Dračí pohádky /pátek, 25.3. – 17:00 hod./. Ostatní představení se uskuteční v sobotu a v neděli vždy v 10:00, 14:00 a 16:00 hod. Nezapomeňte to dětem říci a nezapomeňte s nimi do divadla přijít.

Petr Slunečko

Komentáře

Nikdo zatím žádný komentář nepřidal. Buďte první!
Přidat komentář
Kontrolní kód