Emil Malý

 * 24. 12. 1945

 + 20. 04. 2014

Po radosti smutek

Od listopadu minulého roku, co kobyliská Jiskra oslavila 100 let svého trvání, a byly to oslavy úspěšné a také radostné, ovládlo divadlo smutek a zmar. 20. dubna totiž zemřel přední člen souboru Emil Malý ve věku 68 let.

Emil se stal členem souboru v roce 1960. Záhy prokázal pro loutky nevšední talent. Vodil loutky a lze říci, že je vodil na profesionální úrovni. Však se mu ceny z přehlídek a festivalů hrnuly. Svou virtuozitou se stal mezi loutkáři známým především vystupováním na přehlídkách individuálních výstupů s loutkou, na nichž několikrát zvítězil ve své kategorii. Mnozí loutkáři si jistě vzpomenou na Emilova vystoupení v Chrudimi: Netrhejte růže (1977), Sudička (1982), Inspirace (1979), Ze života (1985). Za pozornost rovněž stojí, že si z přehlídek odvezl devět individuálních cen. K pozitivům práce Emila Malého stojí za pozornost, že se o své umění vodění loutek dokázal podělit i s mladšími členy souboru. Jiskře zůstal po celý svůj život věrný, i když měl nabídky na profesionální vystupování.

Na jeho definitivní odchod byl rozhodně ještě čas a Jiskře bude určitě moc chybět.

Aby toho nebylo dost, ve stejném měsíci soubor opustil na věky i Zdeněk Švejnoha. I když nedosáhl věhlasu Emila Malého, patřil mezi vynikající hlasové interprety loutkářských rolí.

V kobyliské Jiskře se řadu let traduje úsloví:

Z Jiskry se vždy odchází jenom do nebe!


Petr Slunečko