Jindřich Slunečko

Datum narození: 27. 11. 1932
Místo narození: Praha

Po krátké epizodě, kdy Jindřich Slunečko jako herec působil v souboru Lidové divadlo, který vedla jeho matka. V závěru své činnosti hrál v Klicperově divadle v Kobylisích, přešel v roce 1964 do loutkového divadla Jiskra. Zde působil jako technik, scénograf a tvůrce dekorací. Mezi původní práce patří: Růže a ďábel, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Broučci, Vodníkova Hanička. Dále spolupracoval s výtvarníky, jakými byli Cinybulk, Pilař, Marečková, Koubek, Smetana a Renčín. Za svou činnost byl oceněn Zlatým odznakem Josefa Skupy (1983), PhDr. Jindřicha Veselého 2003. V roce 2004 napsal Pohádku o dědu Vševědovi, pro kterou vytvořil scénografii, která na Festivalu pražských amatérských loutkářů získala cenu.

 

Jindřich Slunečko je také kronikářem souboru. Ve podrobou kroniku všech událostí a propůjčuji ji svůj osobytý výtvarný ráz.


V roce 2013 byl oceněn Zlatým odznakem J. K. Tyla

za dlouholetou všestrannou uměleckou i organizační činnost v oblasti loutkoherectví.


(Nominační dopis)

Společnost přátel Loutkového divadla Jiskra v Praze 8 – Kobylisích

předkládá návrh na udělení

 

Zlatého odznaku Josefa Kajetána Tyla Jindřichu Slunečkovi

 Jindřich Slunečko je členem Loutkového divadla Jiskra od roku 1964. Je jednou z vůdčích osobností našeho souboru. V Jiskře působí hlavně jako jevištní technik a výtvarník scén a dekorací. Jeho rukou bylo vytvořeno více jak 30 scénických dekorací našeho repertoáru. Jeho výtvarné a grafické nadání je všestranné. Dekorace je schopen vyrábět přesně a věrně podle návrhů věhlasných scénografů jako byl Vojtěch Cinybulk, Radek Pilař, Josef Lada nebo Bohumír Koubek, kteří s Jiskrou spolupracovali. Vytvořil scénografii a dekorace pro představením Džinovo království noci a Ostrov splněných přání, spolu se Stanislavem Starým je spoluautorem návrhů na představení Ferda Mravenec a jeho trampoty a Ferda Mravenec v mraveništi, spolu s Vojtěchem Cinybulkem připravil scénografii pro představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Smolíček Pacholíček. Spolupracoval i s dalšími scénografy na návrzích pro mnohá dalších představení našeho souboru. V roce 2004 se stal i autorem, když na základě jeho textu a scénických návrhů byla v Jiskře nastudována Pohádka o dědu Vševědovi. Od roku 1966 pečlivě vede kroniku našeho souboru, která nese jeho osobitý a nezaměnitelný grafický rukopis.

Za dobu svého působení v amatérském loutkovém divadle byl mnohokrát oceněn. Je držitelem Zlatého odznaku profesora Josefa Skupy a ceny Jindřicha Veselého. V listopadu 2012 oslavil významné životní jubileum - osmdesáté narozeniny a v roce 2014 bude slavit padesát let nepřetržitého působení v Loutkovém divadle Jiskra.

Ocenění:
Zlatý odznak J. K. Tyla 2013
Za dlouholetou všestrannou uměleckou i organizační činnost v oblasti loutkoherectví.

Návrh na místo předání:

Vzhledem k tomu, že na podzim roku 2013 oslaví Loutkové divadlo Jiskra 100. výročí svého vzniku, doporučujeme, aby bylo Jindřichovi Slunečkovi ocenění předáno na oslavách, které soubor připravuje na 15. listopadu 2013.

 

S pozdravem


Jiří Krása                                                                              Věra Malinová

principál Loutkového divadla Jiskra                                           tajemník správní rady

člen správní rady Společnosti přátel loutkového                          Společnosti přátel loutkového

Jiskra v Praze 8 – Kobylisích                                                    divadla Jiskra v Praze 8 – Kobylisích